459772-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göterbog: Vägtransporter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flex 2023
Referensnummer: 1-981-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att utföra Flexlinjetrafik på uppdrag av Göteborgs och Mölndals stad, samt att utföra Flexlinjetrafik och Serviceresor i Södra skärgården. Med serviceresor avses bland annat färdtjänst, skolresor, sjukresor, anropsstyrd kollektivtrafik, ersättningstrafik och ledsagarservice.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att utföra Flexlinjetrafik på uppdrag av Göteborgs och Mölndals stad, samt att utföra Flexlinjetrafik och Serviceresor i Södra skärgården. Beställaren avser att tilldela upphandlingen i separata åtaganden, ett för TÅ 37, ett för TÅ 38 och ett för TÅ 39.