459791-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal byggprojektledning och kalkyl.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar ramavtalsupphandling avseende byggprojektledning och kalkyl för utförande av uppdrag åt Beställaren. Målet med denna upphandling är att täcka Beställarens behov av konsulter inom följande 2 anbudsområden:
A. Byggledning, projektledning och projekteringsledning;
B. Kalkyl.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Ordinarie ramavtalstid är två (2) år från och med dagen för ramavtalets ingående. Därefter har Beställaren möjlighet att förlänga ramavtalet på i övrigt oförändrade villkor vid två (2) tillfällen, ett (1) år i taget, med maximalt 24 månader. För mer information om villkoren vid förlängning av ramavtalstiden, se avsnitt AUC.4.
II.2.2.
Information om optioner