459797-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
TI 2016-1175 Utskrift som tjänst för Vingåkers och Katrineholms kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Katrineholm, Vingåker.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser utskrift som tjänst. Detta gäller skrivare, multifunktionsskrivare och kopiatorer, samt där tillhörande tjänster för Vingåkers och Katrineholms kommuners samtliga förvaltningar. Tjänsten kommer initialt att nyttjas av ca 3 000 anställda och 4 800 skolelever i Katrineholms kommun samt ca 900 anställda och 700 skolelever i Vingåkers kommun, men antalet användare kan komma att både minska och öka.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79521000 Kopieringstjänster, 79820000 Trycktjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner