459802-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utställningstjänster i museer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Utställningsdesigntjänster för Nationalmuseum.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling omfattar utställningsdesigntjänster och är uppdelad i 2 anbudsområden:
1. Tillfälliga utställningar,
2. Barn och unga.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
92521100 Utställningstjänster i museer, 79415200 Rådgivning avseende design, 79930000 Specialdesign, 79932000 Inredningsdesign, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79956000 Anordnande av mässor och utställningar, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster, 92520000 Musei- och tillhörande tjänster, 92521000 Museitjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner