459805-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Skadedjurssanering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Kontraktens frekvens och värde: Beställaren uppskattar volymen för sanering av skadedjur i snitt uppgår till ca 1 MSEK per år. Volymen är endast uppskattad och kan inte garanteras. För statistik fördelat på olika typer av skadedjur, se bilaga 4 och 5. Statistiken är endast information till anbudsgivarna. Ramavtalet innebär inte något åtagande från Beställaren att avropa viss volym under ramavtalstiden.
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar tecknande av ramavtal avseende fullserviceåtagande gällande sanering och bekämpning av alla förekommande skadedjur och skadeinsekter som vållar skada, sanitär olägenhet, smittspridning eller obehag samt försäkring för husbock och hästmyra och andra träskadeinsekter.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter, 66510000 Försäkringar, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Ordinarie ramavtalstid är 1.4.2017 – 31.3.2019 med möjlighet till förlängning om två (2) år, med ett (1) år i taget. Om ramavtalstidens start förskjuts på grund av försening i upphandlingsprocessen förskjuts ramavtalstiden i motsvarande mån.
II.2.2.
Information om optioner