459811-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag El – projektör, uppdragsledare samt kontrollant, ramavtal 2017 inom Kristianstads kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristianstad.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
TN 2016/2486 Konsultuppdrag EL – projektör, uppdragsledare samt kontrollant, ramavtal 2017 inom Kristianstads kommun.
Följande uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering.
Tre (3) anbudsgivare kommer att antas.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AUB.22.
Nedanstående uppgifter utgör inte underlag för anbud utan är endast en översiktlig information till anbudsgivare om objektets huvudsakliga innehåll:
Konsult El – projektör, uppdragsledning samt kontrollant avser att komplettera befintliga resurser. Uppdrag omfattar att i samråd med Beställaren utreda och sammanställa uppdrag enligt Beställarens anvisningar och krav.
— Utredningar,
— Att i ett tidigt skede arbeta fram underlag som kan ligga till grund för beslut hos Beställaren,
— Utföra statusbesiktningar,
— Energianalyser,
— Beräkningar,
— Kalkyler,
— Projektering,
— Upprätta programhandlingar,
— Analysera tillgängligt tidigare framtaget underlag,
— Utföra erforderliga kompletterande behovsanalyser,
— Utifrån fastställd entreprenadform utarbeta fullständiga handlingar exempelvis förfrågningsunderlag, tekniska beskrivningar, ritningsunderlag, arbetshandlingar, relationsritningar, m.m.,
— Fastställa uppdrag i samverkan med uppdragsbeställare,
— Planera och organisera uppdrag,
— Löpande samverkan med uppdragsbeställare,
— Sammanställning uppdragsstatus,
— Kontrollarbete.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej