459812-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Trosa: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Behandlingstjänster avfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gnesta, Trosa.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser behandling av hushållsavfall, matavfall från verksamheter och insamlat avfall från ÅVC.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Enligt förfrågningsunderlag.
II.2.2.
Information om optioner