459821-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Konsulttjänster för marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Strategiska Kommunikationstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 13: Reklamtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Falun.
Nuts-kod SE312 Dalarnas län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Rekryteringsmyndigheten upphandlar leverantör av kommunikationstjänster. Som leverantör ska anbudssökanden kunna ge stöd inom alla faser i ett kommunikationsuppdrag – från idé och strategisk rådgivning till genomförande och uppföljning.
Upphandlingen omfattar tjänster inom följande områden:
— Kommunikationsstrategi, målgruppsanalys, kanalstrategi och strategisk rådgivning;
— Uppföljning och utvärdering;
— Varumärke och grafisk profil;
— Projektledning och produktion.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79416000 Public relations
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner