459892-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisservice
Referensnummer: RS 2018/646
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har för avsikt att upphandla sitt löpande behov av service på hissar, lyftar, portar mm. Avtalet omfattar service och underhåll på befintliga hissar samt jourverksamhet.
Vid mer omfattande ombyggnationer eller utbyten av hissar där värdet beräknas överstiga 400 000 SEK förbehåller sig Region Gotland möjligheten att göra ny upphandling.
Region Gotland har för avsikt att upphandla sitt löpande behov av service på hissar, lyftar, portar mm. Avtalet omfattar service och underhåll på befintliga hissar samt jourverksamhet. Vid mer omfattande ombyggnationer eller utbyten av hissar där värdet beräknas överstiga 400 000 SEK förbehåller sig Region Gotland möjligheten att göra ny upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Specifikation över aktuella objekt bifogas som bilaga "Systemlista - hissar, lyftar och portar" och redovisar nu kända objekt. Ytterligare objekt kan finnas och kommer då löpande att tillföras. Objekt kan också försvinna under perioden, undantas eller göras i egen regi.
Ett antal hissar inom Region Gotland har senaste åren renoverats och för dessa finns löpande garantier med ingående service. När garantitiden för dessa objekt löpt ut ingår hissarna i detta serviceavtal.
Separata serviceavtal kan vid behov komma att tecknas för specifika objekt.
Region Gotland garanterar inga volymer.
Avtalets startdatum
Avtalets beräknade startdatum är:
2019-01-01