459972-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av nya reklamavtal rörande buss utsida
Referensnummer: TN 2021-0632
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79341000 Reklam
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds anbudsintressenter att lämna anbud i upphandlingen avseende nyttjanderätt rörande reklamytor buss utsida Stockholms län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trafikförvaltningen har under en längre tid upplåtit nyttjanderätten till reklamytor i trafiksystemet. Dagens avtal är uppdelade på flera olika områden i trafiksystemet och omfattar samtliga existerande reklamytor på och i anslutning till kollektivtrafiken.
Denna upphandling och avtal omfattar enbart nyttjanderätten för reklamytor på utsida bussar.