459973-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt gods/farligt avfall
Referensnummer: 22/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande omhändertagande, destruktion, mellanlagring samt transport av farligt gods/farligt avfall från Beställarens anläggningar (mellanlager) i följande två anbudsområden:
1. Katrineholm
2. Linköping
Produkter som kan förekomma är i ADR-klasserna 1-9.
Uppskattad volym är cirka 2,5 MSEK för Linköping och 0,5 MSEK för Katrineholm. Takvolymen är 25 MSEK för Linköping och 7 MSEK för Katrineholm.
Beställaren garanterar inte någon volym.
Beställaren avser att teckna ramavtal med sex Leverantörer inom varje anbudsområde per avfallsslag/ämne om sådan konkurrens finns.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet. För enskilda uppdrag förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen