Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråksfilm 2018.
Referensnummer: 048974-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Granskning av publicerade teckenspråksfilmer på Försäkringskassans webb-platser för eventuellt behov av uppdatering. Producera teckenspråksfilm från svensk text till svenskt teckenspråk, inspelning och redigering av översättning samt teknik och komprimering. Översätta teckenspråksfilmer till svensk text från den teckenspråkiga allmänheten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92111000 Film- och videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet avser: Granskning av redan publicerade teckenspråksfilmer på Försäkringskassans webb-platser för eventuellt behov av uppdatering. Producera teckenspråksfilm från svensk text till svenskt teckenspråk, inspelning och redigering av översättning samt teknik och komprimering. Översätta teckenspråksfilmer till svensk text från den teckenspråkiga allmänheten.