2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS: IT-infrastruktur
Beskrivning: Migrationsverket inbjuder till att komma in med ansökan om att delta i Dynamiskt Inköpssystem (DIS) gällande nätverksprodukter. Uppdraget omfattar primärt leverans av fabriksnya nätverksprodukter och säkerhetsprodukter så som hårdvara, programvara och tjänster för till exempel router, sd wan, switch, trådlösa nätverk, lastbalanserare, brandvägg, Virtual Private Network, intrångsdetektering, övervakning, kablage och optik samt eventuella tillbehör, licenser och support till hårdvaran. DISet kan även innefatta hårdvara, programvara och tjänster för till exempel servrar, Storage Area Network, Network Attached Storage, lagringssystem, säkerhetskopiering, hypervisor och virtualisering. Leverantören ska även kunna utföra installations- och underhållsarbete kopplat till leveransen av produkterna. Leverans av tjänster ska ske i överensstämmelse med uppdragsbeskrivningen i respektive Anbudsinbjudan till överenskomna priser och eventuellt tillkommande villkor som anges i respektive Anbudsinbjudan. Det dynamiska inköpssystemet avser både löpande behov samt uppdrag i projektform. Upphandlingen omfattar löpande behov hos Migrationsverket inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Migrationsverket rätten att utföra separat upphandling.
Intern identifierare: 3.2.1-2024-15379
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32420000 Nätutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000