460036-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Flygtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ambulansflygtjänst
Referensnummer: KSA 52-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg har behov av en leverantör som ska leverera all flygoperativ drift och tekniskt underhåll för den ambulansflygtjänst som kommer att driftsättas 2021. Tjänsten innefattar utöver flygoperativ drift och tekniskt underhåll även bl.a. avisning och bränsleförsörjning.
För ytterligare beskrivning, se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50210000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan och annan utrustning, 50211000 Reparation och underhåll av flygplan, 60400000 Flygtransport, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik, 60444000 Drift av flygplan, 85143000 Ambulanstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen