460053-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Personlig assistans 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPersonlig assistans 2026
BeskrivningDenna upphandling omfattar utförande av personlig assistans enligt LSS 9 § 2 p LSS och socialförsäkringsbalken, SFB 51 kap för barn, ungdomar och vuxna enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, som är folkbokförda i Kalmar kommun och som valt kommunen som assistansanordnare.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001