Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verkstadstjänster
Referensnummer: TK 22.088
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser verkstadstjänster för personbilar och lätta lastbilar (under 3,5 ton) för Eskilstuna kommunkoncern. De tjänster som efterfrågas är service enligt intervall och reparationer (se upphandlingsdokumentet för avgränsningar). Koncernen har idag ett stort antal bilmärken. De primära drivmedeln är bensin, diesel, biogas och el. Upphandlingen är indelad i 8 anbudsområden. Anbud får fritt lämnas på ett eller fler anbudsområden. Välkommen att lämna ert anbud!
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50112000 Reparation och underhåll av bilar, 50114000 Reparation och underhåll av lastbilar
II.2.4.