Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av entrémattor inkl. tvätt- och utbytesservice
Referensnummer: 7831
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39530000 Större och mindre mattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling 7831 ersätter föregående upphandling 7828, som blev avbruten pga. bristande konkurrens.
Inköp Gävleborg upphandlar entrémattor, med eller utan individuellt/anpassat tryck, för hyra inklusive tvätt- och utbytesservice för kommuner och dess bolag i Gävleborg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39530000 Större och mindre mattor, 39531000 Mattor, 39532000 Dörrmattor, 39534000 Industrimattor, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering