460208-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – AI-baserad taligenkänning för journalsystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAI-baserad taligenkänning för journalsystem
BeskrivningAI-baserad taligenkänning för effektiv och korrekt journalföring, med stöd för medicinsk terminologi och integration i befintliga system.
Intern identifierareUPPH2026-00166
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72212314 Programvaruutvecklingstjänster för taligenkänning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000