2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbyte av passer- och larmsystem
Beskrivning: Uppdraget omfattar projektering, inventering, leverans, installation, programmering, driftsättning, support, underhåll, uppdatering och vidareutveckling av passersystem, larmsystem och tillhörande integrationer. Uppdraget omfattar även utbildning och kunskapsöverföring till beställarens egen personal i syfte att säkerställa självständig drift och förvaltning av systemet. Leverantören ska ha fullt funktionsansvar för hela leveransen. Från projektering och val av teknisk lösning. Leverantören ansvar för att den levererade lösningen uppfyller samtliga krav i detta underlag samt att systemet fungerar som en helhet. Beställaren ska inte behöva koordinera eller ansvara för gränsdragningar mellan olika delar av leveransen. Leverantören ansvarar för eventuella underleverantörer och deras arbete. Leveransen anses överlämnad till beställaren efter godkänd slutbesiktning. Leverantören ska kunna tillhandahålla ytterligare material och installation, driftsättning av dessa samt lås- och låssmedstjänster som option. Arbetet kommer i stor utsträckning att utföras i verksamheter med pågående drift, varför stor hänsyn ska tas till verksamhetskontinuitet, säkerhet och begränsad störningspåverkan. KI eftersträvar en leverantör med dokumenterad erfarenhet av komplexa säkerhetsinstallationer i verksamhetskritiska miljöer samt hög kompetens inom integrerade säkerhetssystem och tillhörande säkerhetsstandarder. För mer information om uppdragets omfattning, vänligen se del. 5 - Kravspecifikation.
Intern identifierare: 2-2431/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51000000 Installation (utom programvara)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000