460254-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Styr- och övervakningsanläggningar, inkl. elinstallationer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalsupphandling på Styr- och övervakningsanläggningar, inklusive elinstallationer, i anslutning till HEM:s och HEM:s kunders energianläggningar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner