460261-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar tekniska konsulter inom flera områden som berör fjärrvärme och fjärrkyla samt inom el och styr och regler m.m.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71314100 Tjänster på elområdet, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner