Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande byggnadsarbeten 2022
Referensnummer: 21INK036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för Piteå kommuns behov av löpande byggnadsarbeten. Kommunbolagen PiteBo, PiteEnergi och Pireva ingår också i upphandlingen, de tecknar separata avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen