46031-2020 - ÄndringSverige-Linköping: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för vätskehanteringsautomation
Referensnummer: UC-2019-171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland avser att upphandla vätskehanteringsautomation för kliniker och laboratorier vid Diagnostikcentrum genom ett ramavtal som omfattar fem olika delområden. Anbud kan lämnas för ett eller flera delområden. Respektive delområde kommer att utvärderas och tilldelas var för sig.
Delområde 1 – DNA/RNA extraktion
Delområde 2 – MPS (NGS)
Delområde 3 - Laboratoriepipettering
Delområde 4 – Provmaterialshantering
Delområde 5 – Övrigt