460361-2017 - ResultatSverige-Härnösand: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blododlingssystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västernorrlands län.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar ett blododlingssystem med blododlingsskåp med tillhörande mjuk- och hårdvara samt även förbrukningsmaterial (blododlingsflaskor), installation av ny utrustning, dokumentation för handhavande samt teknisk dokumentation, utbildning av användare samt option av servicekontrakt efter utrustningens garantitid.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 33100000 Medicinsk utrustning, 38434520 Apparater för analys av blod
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.