460395-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Sprängning och tillhörande bergrensning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bergschakt Industritomter Rollsbo Västerhöjd
Referensnummer: KS2020/1567
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning
II.1.4.
Kort beskrivning
Planområdet ligger i Kungälv och omfattar 72 ha, varav ca 122 000 kvm kvartersmark ska iordningställas på Bokabs område och således ingår i denna entreprenad. Området ligger på berg och bergöverskottet uppgår till ca 450 000 ton berg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45112000 Grävning och schaktning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233330 Grundläggning av gator, 45316110 Installation av vägbelysning, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen