460479-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Finansiella konsulttjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredningsexpertis inom läkemedels- och apoteksbranschen, med särskilda kunskaper inom prisdynamik, apotekstillgänglighet, direktexpediering, biosimilarer samt apoteksmarknadsutredningens arbete.
Referensnummer: dnr 02723/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
TLV har i uppdrag att löpande följa utvecklingen och lönsamheten på den svenska apoteksmarknaden för att bland annat besluta om apotekens reglerade handelsmarginal för läkemedel och andra produkter som omfattas av högkostnadsskydd. TLV har även i uppdrag att följa utvecklingen på läkemedelsområdet samt särskilda uppdrag att mäta apotekens direktexpedieringsgrad, att ta fram kvalitetsindikatorer samt att ta fram underlag om hur farmaceutiska tjänster kan utformas. TLV ansvarar också för det bidragssystem som ger stöd till apotek i glesbygd.
TLV är nu i ett uppbyggnadsskede gällande att analysera och granska de möjligheter som finns att använda den kunskap som genereras i öppenvårdsapotekens verksamhet. För att fullfölja detta och för att möta de uppdrag myndigheten har på området avser TLV teckna kontrakt med Humlegården Konsult AB för att säkerställa tillgång till expertis på dessa områden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar bland annat följande:
— Genomföra kartläggningar och analyser som syftar till att granska de möjligheter som finns i att använda den kunskap som genereras i öppenvårdsapotekens verksamhet och itsystem i syfte att stödja de regeringsuppdrag TLV har på området.
— Kartläggningar och analyser av den svenska apotekmarknaden, inklusive stödet till glesbygdsapotek. Uppdraget kan även komma att innefatta delområden av apoteksmarknaden som tidigare inte ingått i TLV:s kartläggningar, översyner och uppföljningar.
— Kartläggningar och uppföljningar av biosimilarmarknaden.
— Kartläggningar och uppföljningar av prisdynamiken på den svenska och internationella läkemedels- och medicinteknikmarknaderna.
— Ta ansvar för eventuellt servicearbete som kan komma att behövas för att analyserna ska kunna genomföras.