460622-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Budtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Budtransporttjänster
Referensnummer: 2019-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64120000 Budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
MediCarrier AB är upphandlande myndighet. Upphandlingen omfattar ramavtal för budtransporttjänster för Region Stockholms förvaltningar, bolag och stiftelser. Med budtransporter avses MediCarriers budverksamhet som har sitt huvudsakliga upptagningsområde inom regionen. I budverksamheten ingår även fasta, återkommande budtransporter av nationell karaktär samt utrikestransporter i mindre omfattning.