460624-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränslepellets.
Referensnummer: LD16/04192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser successiva leveranser av bränslepellets till landstingets tvätteri i Fredriksberg. Kvalitet enligt svensk standard SS 18 71 20, 8 mm klass 1 pellets. Leverans av bränslepellets enligt bulkmetod till mottagningsförråd bestående av 2 st. stående bränsle silos om vardera 60 m³. Upphandlingen omfattar även option på ytterligare leveranspunkt till ngn mindre anläggning inom landstinget dalarna om totalt ca 75 ton/år. Ytterligare leveranspunkter kan tillkomma. Avtal avser perioden 31.5.2017—30.5.2020 med option för köparen om förlängning med maximalt ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser successiva leveranser av bränslepellets till landstingets tvätteri i Fredriksberg.