460641-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Djupfrysta livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – kyckling.
Referensnummer: KS 707-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15896000 Djupfrysta livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder er här med att lämna anbud på djupfryst kyckling till vissa av kommunens enheter enligt bilaga 4_leveransadresser och leveransdagar. Uppdraget omfattar att leverera avtalade kycklingprodukter. I uppdraget ingår anskaffning, lagerhållning och leverans. Upphandlingen är indelad i två (2) separata avtalsområden. Varje område kommer att utvärderas enskilt och bli ett (1) ramavtal per del. Möjlighet finns att lämna anbud på ett eller båda delarna: Avtalsområde 1 Björken, Björknäs och Restaurangprogrammet, Avtalsområde 2 Harads.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 568 360,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15112130 Kyckling, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen