460644-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fartyg och båtar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra båtar.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34500000 Fartyg och båtar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar hyra av båtar till i första hand Försvarsmakten. Båtarna kommer i första hand att nyttjas i skärgårdarna i norra Sverige (Sundsvall, Örnsköldsvik, Umeå och Luleå). Avsikten är att aktuella båtar ska framföras av Försvarsmaktens personal. Avsikten är även att leverantören under övrig del av året (Underhållsperioden) underhåller aktuella båtar.
Avtalet omfattar båtar som ska transportera trupp samt träna besättning i att framföra aktuella båtar i olika miljöer samt under olika förutsättningar och situationer. Varje båt ska kunna transportera minst 18 personer exkl. besättning. Avsikten är att träffa avtal med en leverantör. Den tekniska specifikationen på båtar är angiven i bilaga 1, se under punkt 11 Teknisk specifikation. I bilaga 1 finns även beskrivning av vilka tjänster som kan komma att efterfrågas under Nyttjandeperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34500000 Fartyg och båtar, 34520000 Båtar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar hyra av båtar till i första hand Försvarsmakten. Båtarna kommer i första hand att nyttjas i skärgårdarna i norra Sverige (Sundsvall, Örnsköldsvik, Umeå och Luleå). Nyttjande kan ske även på andra områden i Sverige. Båtarna kommer att disponeras av FMV/Försvarsmakten under perioden 1/5 t.o.m. 30/10 respektive kalenderår. Avsikten är att aktuella båtar ska framföras av Försvarsmaktens personal. Avsikten är även att leverantören under övrig del av året (Underhållsperioden) underhåller aktuella båtar.
Avtalet omfattar även tjänster där FMV av leverantören tillhandahåller exempelvis reparations- och underhållstjänster under Nyttjandeperioden, dvs. då FMV förfogar över båtar.