460694-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Tandläkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandläkartjänster Kriminalvården 2019:1
Referensnummer: 2019-4362
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården genomför upphandling av tandläkartjänster för behandling av Kriminalvårdens klienter på anstalt och häkte. Leverantören ska bedriva tandvård i Kriminalvårdens lokaler, dels som akut tandvård dels som grundläggande tandvård. Även rehabiliterande tandvård kan behöva utföras.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården genomför en upphandling av tandläkartjänster för behandling av Kriminalvårdens klienter på anstalt och häkte. Leverantören ska bedriva tandvård i Kriminalvårdens lokaler, dels som akut tandvård dels som grundläggande tandvård. Även rehabiliterande tandvård kan behöva utföras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85131000 Tandläkarvård
II.2.4.
.