460717-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Falun – Bjursås överföringsledningar Etapp 1, Falun - Grycksbo
Referensnummer: FEV19/0159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Falu Energi & Vatten inbjuder till anbudsgivning avseende markförläggning av överföringsledningar för vatten och spill från Falun till Grycksbo via Bergsgården med alla tillhörande anordningar i form av brunnar, ventiler, avluftningar mm samt anläggande av 1 st avloppspumpstation i Grycksbo och 1 st avloppspumpstation i Bergsgården. Omfattning och utförande enligt handlingar i handlingsförteckning under AFB.22.
På grund av begränsningar i upphandlingssystemet annonseras denna som ett öppet förfarande men, enligt angivet i handling 09 Administrativa föreskrifter, gäller förhandlat förfarande för denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen