460769-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: EEG-apparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EEG utrustning med tillhörande system
Referensnummer: K 2022-8608
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33121100 EEG-apparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen Elektroencefalografi (EEG) utrustning, med tillhörande IT-system för bl.a. inregistrering, analys och lagring. Utrustningen ska användas för EEG-registreringar på vuxna och barn från prematur ålder. Både stationära EEG-utrustningar för elektiva och akuta EEG samt mobila (flyttbara) EEG-monitorer för kontinuerlig övervakning av hjärnans funktion på intensiven efterfrågas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33121000 System för ambulatorisk långtidsregistrering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att hela aktuell verksamhet ska ha enhetlig och modern EEG-utrustning att användas för elektiva och akuta EEG samt för kontinuerlig övervakning av hjärnans funktion på intensiven. Det är viktigt att utrustningen är robust och tål förflyttningar, samtidigt som den är lättmanövrerad och anpassningsbar gällande olika undersökningsmiljöer och förhållanden. Störningsfria undersökningar, fria från till exempel växelström från kringliggande medicinsk apparatur på IVA miljö, är mycket viktigt.
Utrustningen kommer att användas rutinmässigt av biomedicinska analytiker och läkare i dagligt arbete. Stor vikt kommer att läggas i användarvänlighet, ergonomi och flexibilitet. Även informationssäkerhet, spårbarhet och datalagring enligt gällande lagar och föreskrifter är av hög vikt i denna upphandlingen. Utrustningen ska vara fullfunktionell, inkluderande samtlig mjukvara och samtliga användarlicenser som är nödvändiga för fulltillgång/användning av utrustning.
Upphandlingen avser 27 st. EEG-utrustningar med tillhörande system, samt 13 st. som option.