2. Förfarande
Förfarande
Titel: Teknisk konsult - Huvudprojektledare Förpackningsprojektet
Beskrivning: Södra Smålands avfall & miljö AB (SSAM) ska senast den 1 januari 2027 uppfylla kraven enligt förpackningsförordningen, vilket innebär att fastighetsnära insamling av förpackningar ska erbjudas samtliga hushåll i bolagets fem ägarkommuner. För att säkra projektets framdrift utifrån identifierade risker i tidplan och resursbehov har SSAM beslutat att upphandla en extern huvudprojektledare.
Föregående meddelande: 231788-2025
Intern identifierare: 2024-00161
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Avrop från ett dynamiskt inköpssystem.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000