Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Dentalt förbrukningsmaterial med fokus på miljö- och hållbarhetsfrågor
Referensnummer: 20RS9898
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland inbjuder er leverantörer att anmäla intresse till dialog kring miljö- och hållbarhetsfrågor gällande området dentalt förbrukningsmaterial inför en kommande upphandling.
Dialogen kommer att ske via digitala möten under vecka 44-45.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33131000 Tandläkarinstrument, 33131100 Tandkirurgiska instrument, 33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk, 33133000 Tillbehör för tandavtryck, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33141810 Tandfyllningsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dentalt förbrukningsmaterial, RFI med fokus på miljö- och hållbarhetskrav.