Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter till Gnosjö kommun
Referensnummer: 21-350-91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utbyggnad av Gnosjö kommuns lagringsmiljö inkl. support och maintanence under kontraktets giltighetstid. Gnosjö kommun har sedan tidigare en lagringslösning baserad på NetApp. Lagringsplattformen behöver byggas ut. På grund av den befintliga utrustningens funktion/kompatibilitet/inbyggd systemfunktionalitet upphandlar Gnosjö kommun angivna produkter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lagringsmiljö
ca 4 000 000 kr.