461008-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöringsmedel och förbrukningsmaterial
Referensnummer: 2019:634
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rengöringsmedel, städmaterial, hygienpapper, plast-, samt engångs- och förbrukningsartiklar.
Inledning
Välkommen att lämna anbud på vår upphandling avseende rengöringsmedel och förbrukningsmaterial.
Upphandlingen är samordnad av Botkyrka kommun och görs för följande
Kommuner och kommunägda bolags räkning, nedan kallat "Kommunerna":
— Botkyrka kommun,
— Huddinge kommun.- Haninge och Nynäshamns kommuner (Södertörn). - Tyresö kommun,
— Kommunägda bolag specificeras under punkt 6.2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33700000 Hygienartiklar, 33711900 Tvål, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39222000 Produkter för catering, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39224320 Tvättsvampar, 39330000 Desinfektionsutrustning, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen