461026-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laddsystemlösning.
Referensnummer: UH-2016-213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom GreenCharge-projektet arbetar vi sedan starten 2012 för att skapa förutsättningar för en enkel, funktionell och kostnadseffektiv laddinfrastruktur för elfordon över kommun och länsgränser. Genom att möjliggöra smidig laddning för elfordon blir laddinfrastrukturen ett viktigt verktyg som ger en positiv spiral avseende att öka intresset för och att fler väljer att köpa elbilar.
För att laddinfrastrukturen ska utgöra detta verktyg behövs olika delar bl.a.; 1) en del handlar om att investera i intelligenta laddstationer och 2) en annan del handlar om att investera i smart laddsystemlösning som gör det enkelt att hitta, boka, ladda och betala sin laddning. Denna upphandling handlar om att säkerställa tillgång till delen om smart laddsystemlösning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31610000 Elutrustning för motorer och fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I diskussioner mellan medlemmarna och deras identifierade behov har en smart laddsystemlösning definierats som bestående av tre delar. Dessa delar kan vara fristående men även hänga ihop som en helhet. Det handlar om:
1) Hanterings och administrationssystem för laddstolpar/laddinfrastruktur:
Systemstöd som hjälper stolpägaren att ha koll på, administrera och hantera sina laddstolpar. Detta inkluderar drift och övervakning.
2) Betal- och tjänstelösning:
Systemstöd för stolpägaren (tjänsteleverantören/operatören) att hantera sina kunder och betalning av laddning.
3) Roaming-lösning:
Systemlösning som möjliggör laddning och betalning över system- och operatörsgränser. Denna del kan sägas motsvara mobiltelefonins roaming där man med befintligt abonnemang hos en operatör även kommer åt och kan nyttja andra operatörers nät på ett enkelt sätt till givna ekonomiska villkor. På detta vis behövs inte flera olika abonnemang/avtal med alla operatörer.