Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programvaror och tjänster – Licensförsörjning.
Referensnummer: 23.3-5561-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Licensförsörjning omfattar programvara, publik molntjänst och licenstjänster samt supportavtal. Dessutom omfattas uppgraderingar och uppdateringar av befintligt innehav avseende programvaror. Ramavtalet omfattar också alla typer av licenstjänster vilket innebär alla typer av tjänster som hjälper kund med licenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22456000 Licenser, 48517000 IT-programvara, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72222300 IT-tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ samt kommuner och landsting.
Statens inköpscentral uppskattar den totala omsättningen på kommande ramavtal till ca 2,8 miljarder SEK. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien.
Statens inköpscentral kommer att anta sju ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.