461118-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programvaror och tjänster – Programvarulösningar.
Referensnummer: 23.3-5562-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Programvaror och tjänster – Programvarulösningar, omfattar programvara, publik molntjänst och privat molntjänst som används när kunds behov täcker mer än ett av ramavtalen Licensförsörjning, Systemutveckling, Informationsförsörjning samt Vård Skola Omsorg alternativt när behovet helt eller delvis är utanför något av de andra uppräknade ramavtalen. Exempel på sådana är programvara för ekonomiadministration och personaladministration. De konsulttjänster som omfattas av upphandlingen är sådana kompetenser som bemannar IT och IT-relaterade projekt eller aktiviteter under ett systems livscykel; från behovsanalys till leverans och förvaltning, inklusive migrering och avveckling. Upphandlingen omfattar också alla typer av licenstjänster vilket innebär alla typer av tjänster som hjälper kund med licenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72266000 Programkonsulttjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Programvaror och tjänster – Programvarulösningar, omfattar programvara, publik molntjänst och privat molntjänst som används när kunds behov täcker mer än ett av ramavtalen Licensförsörjning, Systemutveckling, Informationsförsörjning samt Vård Skola Omsorg alternativt när behovet helt eller delvis är utanför något av de andra uppräknade ramavtalen. Exempel på sådana är programvara för ekonomiadministration och personaladministration. De konsulttjänster som omfattas av upphandlingen är sådana kompetenser som bemannar it och it-relaterade projekt eller aktiviteter under ett systems livscykel; från behovsanalys till leverans och förvaltning, inklusive migrering och avveckling. Upphandlingen omfattar också alla typer av licenstjänster vilket innebär alla typer av tjänster som hjälper kund med licenser.
Då denna upphandling omfattar programvaror och tjänster som delvis omfattas av de fyra andra upphandlingarna inom Programvaror och tjänster från beskrivs även omfattningen av dessa:
Licensförsörjning omfattar programvara, publik molntjänst och licenstjänster samt supportavtal. Dessutom omfattas uppgraderingar och uppdateringar av befintligt innehav avseende programvaror. Licensförsörjning omfattar också samma licenstjänster som Programvarulösningar. Licensförsörjning omfattar inga konsulttjänster.
Systemutveckling omfattar programvara, publik molntjänst och privat molntjänst som används för systemutveckling och systemförvaltning. Exempelvis utvecklingsprojekt av kundunik programvara, förvaltning av kundunik programvara, app-utveckling, API-tjänster, PaaS och programvaror för systemutveckling. De konsulttjänster som omfattas av Systemutveckling är samma som Programvarulösningar. Systemutveckling omfattar inga licenstjänster.
Informationsförsörjning omfattar programvara, publik molntjänst och privat molntjänst som stödjer myndigheternas e-förvaltningsarbete och digitaliseringsarbete. Exempelvis e-tjänster, dokumenthantering, diarium, e-arkiv, bibliotekssystem, meddelandeväxel, spridnings- och hämtningssystem, ärendehantering, webbaserat kontaktcenter, workflow, elektroniska underskrifter med e-legitimation och identifiering med e-legitimation. De konsulttjänster som omfattas av Informationsförsörjning är samma som Programvarulösningar. Informationsförsörjning omfattar inga licenstjänster.
Vård Skola Omsorg omfattar programvara, publik molntjänst och privat molntjänst som primärt används inom sjukvård, tandvård, hälsovård, kommunal omsorg, förskola, grundskola, gymnasium, högskola och universitet. Exempelvis schemaläggning, pedagogiska verktyg, elevstöd, ruttplanering, portaler för vårdtagare, friskvård, patienthantering samt kontaktytor mot vårdtagare. De konsulttjänster som omfattas av Vård Skola Omsorg är samma som Programvarulösningar. Informationsförsörjning omfattar inga licenstjänster.
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ samt kommuner och landsting.
Statens inköpscentral uppskattar den totala omsättningen på kommande ramavtal till ca 3 miljarder SEK. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien.
Statens inköpscentral kommer att anta sju ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.