461131-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Sötsaker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konfektyr
Referensnummer: 2022-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15842300 Sötsaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Konfektyr och snacks till Kalmarsunds Gymnasieförbunds kiosker
Upphandlingen avser ett ramavtal för löpande avrop av konfektyr, snacks och kioskvaror så som godis, läsk, chips och kakor av olika slag till Kalmarsunds gymnasieförbunds kioskverksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15312300 Potatischips, 15812000 Bakverk och kakor, 15982000 Läskedrycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Kalmarsunds gymnasieförbund har tre (3) kioskverksamheter samt två (2) varuautomater som bedrivs i egen regi. Samtliga är belägna centralt i Kalmar.
Årligen sker cirka 100 beställningar. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 800 000 kr exkl. moms. Värdet är en uppskattning som bygger på tidigare inköp genom åren.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.