Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende IT produkter.
Referensnummer: 2.4-189-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32580000 Datautrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
NRM har idag ett behov av IT produkter för att sköta den dagliga verksamheten. Allt från vanliga arbetsstationer till tyngre lösningar inom forskning samt nätverksprodukter, servers och lagringsenheter då NRM arkiverar sina samlingar digitalt. Kring detta tillkommer även diverse IT-relaterade produkter och tillbehör. NRM har gjort bedömningen att gällande statliga ramavtal med uppdelade produktområden ger högre kostnader och ökad administration. Det är kostsamt med spridning på leverantörerna samt även miljömässigt sämre. På grund av detta genomför NRM en egen upphandling för att ta ett samlat grepp kring vårt behov av IT.
NRM eftersöker en leverantör som kan hålla konkurrensmässiga priser, tillhandahålla samtliga produktområden, med en enkelhet vad gäller beställning. Syftet är att tillförsäkra NRM regelbundna leveranser av IT produkter genom att teckna ramavtal med utsedd leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
NRM har idag ett behov av IT produkter för att sköta den dagliga verksamheten. Allt från vanliga arbetsstationer till tyngre lösningar inom forskning samt nätverksprodukter, servers och lagringsenheter då NRM arkiverar sina samlingar digitalt. Kring detta tillkommer även diverse IT-relaterade produkter och tillbehör.