461241-2019 - ResultatSverige-FALUN: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion bostäder, Kungsgårdsvägen 3, 5 och 7, Falun
Referensnummer: Ä2019-4309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna utförandeentreprenad omfattar nybyggnad av flerbostadshus på del av fastigheten Falun 8:31-1 i Falu Kommun.
Kopparstadens mål är att producera 78 centrumnära och prisvärda hyreslägenheter av olika storlekar och typer, samt en mindre lokal för enklare matservering. De tre byggnaderna har adresserna Kungsgårdsvägen 3 A-D, 5 A-J och 7 A-G.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen