2. Förfarande
Förfarande
Titel: AL1 Norränge-Njutånger, ombyggnad inom program Nordsyd
Beskrivning: AL1 sträckan Norränge till Njutånger ska byggas om som en del i projektet Nord-Syd. Där pågår nu detaljprojektering och upphandling för utförande är tänkt att starta mars-2027. Sträckan AL1 in mot nya stationen Njutånger kan byggas om i samband med redan planerat avbrott för SvK.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232210 Anläggning av luftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125157:Lot:1