461280-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster – Ramavtal- Kvalificerade naturvårdstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal- Kvalificerade naturvårdstjänster
BeskrivningRamavtalet omfattar hantverkstjänster för kvalificerad naturvård. Upphandlingen omfattar sex (6) delområden där leverantören har möjlighet att lägga anbud på ett eller flera delområden. Delområdena är: A: Naturvårdande grävarbeten B: Naturvårdande röjning C: Naturvårdande stängsling D: Naturvårdande våtmarksskötsel E: Naturvårdande ängsslåtter F: Naturvårdande trädarbeten G: Naturvårdande bränning ev. H: Naturvårdande gallring Respektive delområde kommer att kvalificeras, utvärderas och tilldelas separat.
Intern identifierareN400U25-247
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77100000 Jordbrukstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211300 Trädröjning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelA Naturvårdande grävarbeten
BeskrivningSkapa och restaurera dammar och våtmarker, biotopvård i vattendrag, plantering av kantzoner mm. Gräva bort invasiva arter, skapa biotoper, restaurera sandmiljöer mm samt andra typer av grävarbeten där naturvårdskompetens är viktigt vid utförandet. Även mindre utredningsarbeten kopplat till praktiskt utförande
Intern identifierareA Naturvårdande grävarbeten
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelB Naturvårdande Röjning
BeskrivningSyftet med tjänsten är att gynna biologisk mångfald genom naturvårdande röjning av marker som växt igen. Det rör sig främst om att röja övergivna betesmarker men arbetet kan till exempel också bestå av att frihugga under ekar eller röja brandgator.Tjänsten innefattar främst arbete med motorsåg men även röjsåg kan vara aktuell. I de flesta fall kommer röjningsresterna att eldas upp på plats då det ofta rör sig om otillgängliga platser. Ramavtalsleverantören ska också kunna sköta bortforsling av material
Intern identifierareB Naturvårdande Röjning
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelD Våtmarksskötsel
BeskrivningDelområdet omfattar våtmarksskötsel: slåtter, schaktning, uppsamling och andra arbeten i blöta miljöer med multifunktionell amfibisk maskin samt mindre utredningsarbeten kopplat till praktiskt utförande. Syftet med tjänsten är att utföra naturvårdande våtmarksskötsel. Åtgärder som ingår är vasslåtter, urgrävning, uppsamling och andra arbeten i blöta miljöer med multifunktionell amfibisk maskin av typen Truxor eller likvärdugt. Tjänsten innefattar arbeten i känsliga våtmarker med stort fokus på lågt markslitage. Även omhändertagande och bortforsling av klippt vegetation och massor ingår. Eventuella mindre manuella arbeten i direkt anslutning till respektive våtmark ingår också.
Intern identifierareD Våtmarksskötsel
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelE Ängsslåtter
BeskrivningSlåtter av ängsmark med skärande redskap, inklusive upptag. Det upptagna materialet ska lämnas på angiven plats i anslutning till respektive ängsyta. Arbetet utförs på olika typer av mark från torra och ojämna till fuktiga och blöta ängar. Huvuddelen av arealen utgörs av släta ytor på tidigare åkermark.
Intern identifierareE Ängsslåtter
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelC Stängsling
BeskrivningUppsättning av nya och tillfälliga stängsel samt gränsmarkering med stolpar Renovering och nedtagning av gamla stängsel Leverantören ansvarar även för bortforsling av avfall och ska kunna ordna underleverantör vid behov Röjning av stängselgator Installation av till exempel grindar, vattenkar, färister, stättor, elaggregat och jordning Rådgivning inför kommande stängslingar
Intern identifierareC Stängsling
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelF Naturvårdande Trädarbete
BeskrivningDelområdet omfattar arboristtjänster med fokus på naturvårdande trädarbeten. Syftet med tjänsten att gynna biologisk mångfald kopplad till träd. Fokus på trädåtgärderna kommer att vara naturvårdande. Tjänsten omfattar åtgärder såsom veteranisering, högstubbekapning, kronreducering, hamling, stabilisering och liknande. Även röjning i anslutning till träd där naturvårdande åtgärder genomförs kan vara aktuellt.
Intern identifierareF Naturvårdande Trädarbete
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelG Naturvårdande Bränning
BeskrivningNaturvårdsbränning av markvegetation i första hand gräs, ris och buskar på hed- och ängsmarker.
Intern identifierareG Naturvårdande Bränning