Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekanisk Insufflator/Exsufflator (Hostmaskin) till Region Skåne
Referensnummer: 2019-O001450
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Utrustning avser Mekanisk in- och exsufflation, så kallad hostmaskin, som används för invasiv anslutning (dvs anslutning till endotrakealtub eller trakeostomi) och för icke invasiv behandling och är ett sätt att avlägsna sekret hos personer med nedsatt hostkraft. Behandlingen kan utföras regelbundet och/eller vid behov av brukaren, sjukvårdspersonal, närstående och/eller personliga assistenter. Hostmaskinen kan användas både på barn och vuxna med nedsatt hostkraft.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen