Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhets- och förvaringshurts samt förvaringsväska
Referensnummer: A156.613/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Polisens uppdrag att hantera allvarliga hot och händelser i samhället ställer krav på snabb tillgång till olika vapensystem som ska transporteras i bilen. Polisen har även behov av att kunna transportera en stor mängd utrustning på ett säkert sätt och som ska vara lättåtkomligt för användning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 24
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Ramavtalet gäller i 24 månader från och med dagen för undertecknande. Polismyndigheten har därefter möjlighet att förlänga ramavtalet, en eller flera gånger, med upp till ytterligare 24 månader. Den totala avtalslängden kan som mest bli fyra år.