461439-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter Torsby kommun 2022
Referensnummer: KST 2021/352
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
ÖVERSIKTLIG INFORMATION OM OBJEKTET
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster för utförande av uppdrag av varierande storlek.
Upphandlingen innefattar konsultkategori: HUS/BYGGNAD/ANLÄGGNING. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier, programarbeten och förprojektering till utbyggnadsskedet och besiktning.
Beställaren avser att avropa konsulttjänsterna för Hus/byggnad i samband med:
• ny-, om-och tillbyggnader, besiktningar/deklarationer samt rivning av byggnader, främst för förvaltningsbyggnader, skolor, förskolor, fritidslokaler, idrottsanläggningar, äldreboenden, omsorgsboenden och bostäder mm.
Beställaren avser att även kunna avropa konsulttjänsterna för Anläggning i samband med:
Ny-, om-och tillbyggnader av infrastruktur och anläggningar främst i form av gator med tillhörande infrastruktur.
ny-, om-och tillbyggnader av VA-anläggningar i form av avloppsreningsverk, vattenverk mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1. Husarkitekt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71700000 Övervakning och kontroll, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
:  Utredning
 Projektering i olika skeden/faser
 Granskning
 Förfrågningsunderlag, kravspecifikationer
 Relationshandlingar
 Dokumentation och rapportering
 Mätning
 Förstudier
 Programarbete
 Modeller
 Samordning av digitala handlingar
2. Hus-/byggnadskonstruktion
Del nr: 2
 Utredning
 Hållfasthetsberäkningar
 Dimensionering
3. El- och svagströmsprojektering inkl. el, tele, data, inbrottslarm, brandlarm, passersystem mm.
Del nr: 3
 Samordning av installationer
4. Ventilationsprojektering
Del nr: 4
Styr- och reglerprojektering
Del nr: 5
5. Värme- och sanitetsprojektering
Del nr: 6
6. Brandskyddsprojektering
Del nr: 7
7. Kontrollansvarig enligt PBL
Del nr: 8
Kontrollansvarig PBL
8. Bygg-, projekt- och/eller projekteringsledning
Del nr: 9
 Samordning
 Projektledning/projektledningsstöd
 Utlåtande
 Protokollförande
9. Besiktning bygg
Del nr: 10
 Samordning
10. Besiktning el-/svagström/tele/data/larm/passersystem
Del nr: 11
 dokumentation och rapportering
 utlåtande mm både i förvaltnings-, plan-och ut-/ombyggnadsskede
 besiktning, protokollförande
 kontroll och mätning
 upprätta förslag till åtgärdsplaner
11. Besiktning ventilation
Del nr: 12
12. Besiktning vatten/värme/sanitet
Del nr: 13
13. Besiktning Styr- och regler
Del nr: 14
14.OVK
Del nr: 15
15.Energibesiktning
Del nr: 16
Energideklaration av byggnader
16.LCA-konsult
Del nr: 17
• Ta fram LCA i samband med planering inför planerad byggentreprenad och upprättande av AF-del inför upphandling
• Ge support vid framtagande av utvärderingskriterier och utvärdering av anbud
• Uppföljning av byggentreprenad
17. Miljöutredningar, vatten/buller/luft MKB/allmän-/förorenad mark
Del nr: 18
 Kravspecifikationer
18. Trafikutredning, Väg/trafik
Del nr: 19
19. Geoteknik/geotekniker
Del nr: 20
 Förstudier/utredningar
 Kontroll, mätning
 Besiktning, protokollförande
 Projektledning
20. Gatu/mark, projektering/kontroll/projektledning
Del nr: 21
21. VA/mark, projektering/kontroll/projektledning
Del nr: 22
22. Övriga konsulttjänster, utredningar/tillfällig arbetsanhopning och liknande uppdrag
Del nr: 23
Utredningar
tillfällig arbetsanhopning och liknande uppdrag
23. Bro/konstbyggn.
Del nr: 24
24. Vatten-/reningsverk
Del nr: 25
Datamodellering VA-.flöden
Del nr: 26