461444-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Arkivtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern arkivförvaring
Referensnummer: 2.3.1-2021-024041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92512000 Arkivtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av extern arkivförvaring
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72252000 Dataarkivering, 79560000 Arkivering, 79995100 Arkiveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Läkemedelsverket har i dagsläget ca 12 000 hyllmeter icke-gallringsbart arkivmaterial som önskas förvaras hos en extern leverantör. Arkivlokalerna måste uppfylla Riksarkivet och Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) krav på arkivlokaler. Läkemedelsverket bedömer att omfattningen av arkivmaterialet är konstant men ev. kan handlingar tillkomma över tid.
Tjänsten ska innefatta följande:
• Förvaring på plats som uppfyller Riksarkivets och MSB:s krav på arkivlokaler. Omfattning är ca 12-13 000 hyllmeter vilka utgörs av bevarandehandlingar och bedöms vara konstant under hela avtalsperioden
• Återsökning av arkivmaterial samt tillgång till förteckning via IT-stöd
• Beställning av arkivmaterial vid behov till och från leverantör