Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter eftersorterat restavfall från Brista Eftersorteringsanläggning
Referensnummer: UH2022-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRAB eftersorterar restavfall på sin eftersorteringsanläggning Brista, Arlanda stad. Upphandling avser tjänsterna att rangera containrar samt att transportera avfallsbränsle från Brista Eftersorteringsanläggning och transportera det till mottagande förbränningsanläggningar placerade i huvudsak i norra Stockholms- och Uppsalaområdet.
Planerad start av leverans är 2023-01-01 och avtalstiden till 2025-12-31 med möjlighet till 3 års förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen